Miestny spolok Červeného kríža v Hankovciach

Miestny spolok Červeného kríža v Hankovciach bol založený dňa 26. apríla 2006 s počtom 22 členov. Neskôr k ním pribudli dve členky, potom jedna a nakoniec dve, takže súčasný stav členov je 27 členov, z toho dvaja muži a 25 žien.
Miestny spolok sa schádza asi štyrikrát ročne na svojich schôdzach, kde zhodnocuje svoju činnosť a plánuje rôzne aktivity do budúcnosti. V roku 2006 počas letných prázdnin vypomáhal tunajší Červený kríž pri organizovaní požiarnickej súťaže v obci. Na tejto súťaži zabezpečovali členky poskytnutie prvej pomoci v prípade potreby, taktiež spolupracovali pri obsluhe jednotlivých družstiev, rozhodcov a pod.
V mesiaci december 2006 zorganizoval Červený kríž Štefanský ples, na ktorom sa zúčastnilo asi 120 ľudí. Z toho vyplýva, že na tomto plese neboli len členovia tunajšieho spolku s partnermi, ale aj ich príbuzní, známi a priatelia, kde v príjemnej atmosfére a dobrej nálade sa zabávali až do skorého rána.
V roku 2007 v mesiaci máji členovia spolku robili guľášové popoludnie na tunajšej chate „Anna“. V rámci tohto popoludnia si pripravili chutný guľáš, opekali špekáčiky a pri dobrom vínku pobudli až do večerných hodín, porozprávali sa, aj si zaspievali.
V auguste 2007 organizovala obec stretnutie rodákov. Bola to, čo sa týka účasti, jedna z najväčších akcií v histórii obce, na ktorej boli pozvaní všetci rodáci obce z nášho okresu, taktiež roztrúsení po celom Slovensku a tiež z Čiech. Na tejto akcii taktiež vypomáhali členovia tunajšieho Červeného kríža, jednak pri príprave priestorov na túto akciu, pri príprave a podávaní slávnostného obeda a taktiež pri podávaní grilovaných špecialít.
Aj keď miestny spolok Červeného kríža v našej obci má len krátku históriu, snaží sa spolupracovať pri rôznych akciách poriadaných obcou, taktiež organizovať vlastné akcie a veríme, že do budúcnosti bude takýchto a podobných akcií čím viac pre utužovanie medziľudských vzťahov a pre spestrenie života v našej obci.

Poľovnícke združenie LAZY Hankovce

PZ Lazy Hankovce poľuje na výmere 2157 Ha. Revír sa rozprestiera na KÚ Hankove, KÚ Vyšná Voľa a časť KÚ Nižná Voľa. PZ má 25 členov. PZ Lazy vzniklo v r. 1953 ako Poľovná spoločnosť Hankovce „Lazy“. Poľovnícke združenie malo uzatvorené zmluvy pre výkon práva poľovníctva s týmito obcami: Hankovce-sídlo spoločnosti, Kochanovce, Oľšavce, Porúbka, Nemcovce, Kurima Dubinné. Prvými členmi Pol. spol. boli páni: Dančišák, Šoltýs Juraj, Kamidra, Hudák, Červeňák, Semko, Goč, Hvišč, Hricek, Gdovin.
error loading file
Postupom času sa menili členovia aj sídlo. PZ Lazy od r. 1964 spadalo pod PZ Rovinky Oľšavce, v r. 1974 sa sídlo opäť vrátilo do Hankoviec, kde s obmenami pôsobí dodnes.
Zo začiatku sa poľovalo najmä na zver zajačiu, srnčiu, vysokej jelenej. Diviačej bolo málo, až od 80 tych rokov sa táto zver začala objavovať a tiež aj poľovať. Na druhej strane sa v revíri stratil zajac a je pomerne vzácnou zverou v našom revíri.
Revír PZ je zaradený do srnčej oblasti III. akostnej triedy. Normované kmeňové stavy sú: Jeleň 4 ks, srna 37 ks a diviak 4 ks. V revíri sa vyskytuje aj vlk, rys, divá mačka, jazvec, psík medvedikovitý a niekoľko krát bol spozorovaný aj los.
Prvoradou úlohou PZ je ochrana zveľaďovanie prírody. Veľa času členovia venujú starostlivosti o zver prípravou krmiva v zimnom období ako aj ochranou pred predátormi a to najmä proti túlavým psom a mačkám.Lov zveri je limitovaný na konkrétny druh zveri, ktorý nemožno prekročiť.
V spoločenskej oblasti PZ organizuje rôzne besedy, najmä s dorastom a deťmi ZŠ ako aj priateľské posedenia s rodinnými príslušnikmi členov PZ, plesmi a inými kultúrno spol. akciami.
PZ je jednou z najaktívnejších zložiek, ktorá pôsobí na územi obce, veľmi dobre spolupracuje s obecným úradom, kde s v rámci svojich možnosti vychádzaju navzájom k obojstrannej spokojnosti.

Dobrovoľný hasičský zbor – Hankovce

Zloženie výboru DHZ HANKOVCE

Na obdobie 5 rokov ( rok 2012 – 2017 )
Sezóna 2011

Plameň

Dňa 20.mája 2011 sa konalo kolo okresnej sutaže PLAMEŇ

Takisto ako aj iné družstvá v kategórii CHLAPCI a DIEVČATÁ sme sa my chlapci z Hankoviec zučastnili tejto pomerne dobrej suťaže pre mladých hasičov.

Súťaž sa začala 8:00 a trvala približne do 14:00
Začalo to losovaním čisel kde sme si vytiahli čislo 24 (bolo to pre nas víťazne čislo)
Najpr nasledovala štafeta a tak útok CTIF bolo to pomerne veľmi naročné.Mali sme tam veľkú konkurenciu ktorú nebolo ľahké zdolať .Najpr nasledovala štafeta pred ktorou bol každy nervózny ako nikdy predtým,výstrelom sa to pre nás cele začalo keď prvý úsek PAVOL DANČIŠ zvládol vynikajúco keď preskočil bariéru za perfektný čas po ňom nasledoval JOZEF SIMA ktory spájal hadice cečka dokopy, to preňho bol najmenší problém po ňom hneď vyštartoval MATRIN MARKO ktorý preniesol hadice mihnutím oka a hneď odovzdal prudnicu MAJOVI MICHALOVOVEMU ktorý raz dva zapol karabinku do koša a hned utekal odovzať prudnicu dalej DOMINIKOVI MIHALCINOVI kto preskakoval prekažku čo nebol prenho ziadny problem a posunul prudnicu bratovi ONDREJOVI MIHALCINOVI, ktorý prekážku podliezol, a štafeta pokračovala dalej JAN MATAš mal na starosti hasičak s ktorym sa poprav vyborne a odovzal štafetu dalej po ňom nasledoval MATUS KMEC ktorý jednym ťahom zapol hadicu do rezdelovača a tak už tu bola posledna disciplina kto mal na starosti DUŠAN SOLTYS ktorý prudnicu prevzal a hned s nou bezal a zapojil hadicu do rezdelovača a nasledne prudnicu do hadine a bežal o sto-šest aby to bol pre nas čo najlepsi čas. A tak bol koniec prvej disciplíny, po ktorej sme všetci behali k rozhodcom po vysledny cas zahlasili na 84s po ktorom sme boli zaťial najlepsim družstvom v kategorii štafeta.Ani 10-minut nato nasledovala druha disciplina CTIF čo znamena –uzly+značky. Priešiel čaš ukázať čo je v nas ,hovorili sme si .Tak podme na to povedal velitel mužstva ANDREJ KMEC Vystrelom začala pre nas druha disciplina každy mal svoju činnosť a každy to chcel urobit na 100% čo sa aj vzápätí podarilo a s časom 16 sekund sme boli zatial najlepši aj na druhej disciplíne ,a nervozne sme čakali na to ako dopadnu druhé mužstva.A je to tu vyhodnotenie rozhodca zavelil POOOOOOOOZOR a všetci sme upeto čakali na vysledky začalo to od posledneho miesta .Na konci ostala už iba 10 najlepsich v ktorych sme boli aj my napäto sme čakali na to kedy budeme prečitany .ostala uz iba 5najlepšich kde sme sa prebojovali aj my .a je to tu NA tretom mieste sa umiestnili chlapci z RASLAVIC uff takže sme druhy hovorili sme si .NA druhom mieste sa umiestnili drustvo OLisavce a tak to pre nas začalo. Na 1-mieste sa umiestnili chlapci z HANKOVIEC a tak sme sa začali radovat a vtedy Majo išel a prevzal pohar a dvihol ho nad hlavu všetky začali tlieskat bol to prenas neuveritelny zažitok.Taktiež sme postupili do Vyšneho Myrošova na Krajsku sutaž mladych hasičov .Bol to velky uspech pre celu obec Hankovce .

Sezóna 2002

Táto fotografia bola zachytená na okrskovej súťaži v obci Lukavica, v máji 2002. Bola to prvá súťaž v tejto sezóne. Dá sa povedať, že bola aj najhoršia čo sa nášho DPZ týka. Po štafetovej časti sme viedli o 3 sekundy. Útok sme nakoniec spravili za 28 sekúnd. Stačilo to iba na 2. miesto. Žiaľ znamenalo to, že súťaže ako Šarišský pohár a Okresná pohárová súťaž, sa konali bez našej účasti. Česť tímu zachraňovali dorastenci, ktorí rekordnými časmi zvíťazili na okresnej, ako aj na krajskej súťaži. Pre zaujímavosť prikladám aj dosiahnuté časy z oboch súťaží: Pohárová súťaž okresu Bardejov 20,6 sekúnd. Šarišský pohár 18,08 sekúnd.

V rámci už spomínanej okrskovej súťaže, sa konala tiež pohárová súťaž zaslúžilých členov okrsku Nižná Voťa. Znamenalo to jeden súťažný pokus v disciplíne požiarný útok s vodou pre každé družstvo. Tu sme už nič nenechali na náhodu a časom 18,2 sekúnd sme túto súťaž vyhrali. Na fotografii je celé družstvo aj s putovným pohárom tejto súťaže. Bola to aspoň malá útecha za nevydarený, „postupový“ pokus.

Po tejto súťaži nasledovala pohárová súťaž Pohár starostu obce Hankovce. Vyhrali sme ju s časom 16,4 sekúnd. Súťažilo sa v disciplíne požiarný útok s vodou podľa pravidiel z roku 1995. Výnimkou bola možnosť použiť športové hadice.

Súťaž v Bystrom nad Topľou 13. júl 2002. Za silnej konkurencie sme nakoniec obsadili 3. miesto. Dosiahnutý čas 20,45 sekúnd. Opäť nešlo všetko podľa naších predstáv. Potvrdilo sa, že základom úspechu je mať stabilných členov na každý post. Radosť bola aj z tretej priečky, i keď si myslím, že sme mali na výhru. 1. miesto obsadili muži z KŘIŽIK Prešov a 2. VAP Prešov. Po tejto súťaží sa celé družstvo zúčastnilo povinnej relaxácie na Domaši, spolu so starostom obce a svojími fanúšikmi.

Nasledovala dlhšia prestávka. Súťažiť sa začalo až 11. augusta. Na tento deň sme obdržali až 3 pozvánky. Nakoniec sme súťažili v Olšavciach. Výsledky sú nasledovné.

Pohárová súťaž Olšavce:

1. Becherov
2. Lesíček
3. Hankovce

V auguste muži DPZ Hankovce absolvovali ešte jednu kvalitnú súťaž. Bolo to 18. augusta v obci Lesíček. Výkon 18,53 s stačil iba na 6 miesto. Bol to síce kvalitný čas, ale pri takej konkurencii aká bola v Lesíčku je to bežný jav. Zvíťazilo družstvo VAP Prešov časom 17.11 s pred požiarnikmi z Becherova a Svinii.

SEZÓNA 2003 v skratke

Pohárová súťaž Raslavice, 21.9.03
Na tejto súťaži sa náš DHZ nezúčastnil! Chcem Vás ale oboznámiť, ako to tam vlastne vyzeralo, keďže bol na PS12 montovaný tzv. pretlakový ventil, ktorý mal zabezpečiť“férovosť“ súťaže a obmedziť výtlak stroja iba na 1200 l/min. Ventil síce bol použitý, ale otázkou je, či fungoval na 100%. Že prečo? Víťazné družstvo DHZ Mirkovce dosiahlo čas niečo cez 18 sekúnd. Podotýkam, že sa súťažilo na 2B 4C – klasika. Pri mojich výpočtoch si dovolím tvrdiť, že je to nezmysel a že ventil bol jednoducho nefunkčný. (pozri odkaz fakty o PS12).

Navyše mimo hlavnej súťaže sa konala aj súťaž v spájaní hadíc. Aj napriek tomu, že sme tam boli iba ako diváci, rozhodcovia dovolili nášmu „céčkarovi“ štart na tejto súťaži. Keď ju napokon vyhral so 6 sekundovým náskokom, za víťaza bol vyhlásený domáci súťažiaci. Akáže je to férovosť????

Finále Východoslovenskej hasičskej ligy – Kojatice 21.9.03
Súťaž bola veľmi kvalitne priravená. Štartovalo sa z dvoch základní, podlažka pri stroji drevená, nábeh ku nádrži – koberce, povrch ku terčom trávnatý, terče sklopné, časomiera elektronická. Súťažilo sa systémom rozhadzovania podľa pravidiel z roku 1995, 2B(75) a 4C(52). Zišli sa tu družstvá z okresov Východoslovenského kraja, ktoré skončili v okresnej lige na prvom až treťom mieste. Už prvé útoky dávali tušiť, že sa bude na čo pozerať. Prvý kvalitný čas predviedlo družstvo z Lesíčka (okr. Prešov) 16.99. Nasledovali ďalšie pokusy, ale v prvom kole sa pod hranicu 17s doslalo už iba družstvo z Křížik Prešov čas 16.7 s.

Nám (DHZ Hankovce) sa v prvom kole veľmi nedarilo. Po rýchlej naberačke bola voda v rozdeľovači za neuveriteľných 9 sekúnd a pravý prúdar jednoducho nestíhal. Po menšej skrumáži nakoniec zrazil terč za 18.9 s. Vedeli sme, že s takým časom nemôžme pomýšla? na umiestnenie v prvej trojke. Všetci sme netrpezlivo očakávali druhé pokusy a verili, že hranicu 16 s zlomíme, podobne ako na Šarišskom pohári. Opak bol pravdou. V druhom pokuse pre zmenu nestíhal ľavý prúdar a výsledny čas 16.02 s stačil iba na druhé miesto. Treba poznamenať, že tretí v konečnom poradí, družstvo Křížik Prešov skončili za nami iba o 2 stotiny sekundy – čas 16.04 s dosiahnutý v druhom kole. Prvenstvo si zaslúžene odniesli hasiči z Uzovských Pekľan, ktorí dosiahli čas 15.76 s. Veľkú smolu mal pravý prúdar z Hranovice (okr. Poprad), kotrí nestihol zapoji? prúdnicu v obidvoch útokoch a stálo ich to podľa mňa umiestnenie v prvej trojke. Nakoniec sa potvrdilo staré pravidlo, vyhrá ten, kto urobí menej chýb. Umiestnenie na ďalších miestach môžete nájst na stránke DPO PREŠOV.

Pohárová súťaž Bystré, 14.9.03
Terče sklopné, časomiera elektronická, štart na štartovaciu pištoľ, povch trávnatý, hadice 2B(75) a 4C(52), systém rozhadzovania podľa pravidiel z roku 1995. Zúčastnených 17 družstiev z okresov Bardejov, Vranov, Prešov, Michalovce.
1. miesto HANKOVCE – 16.50 sekúnd
2. miesto Staré – 18.3 s
3. miesto Křížik Prešov – 18.5 s.
Súťaž mala voľný priebeh. Jedinou chybou bol neskorý začiatok kôli problémom s časomierou a neskorým príchodom družstiev z Prešovského kraja.

Pohárová súťaž Harhaj, 24.8.03
Terče sklopné so štartom na fotobunku, povrch trávnatý, základňa – drevené podlažky. Trať ťažká na lámanie rekordov kvôli neštandardnej nádrži s vodou a tiež zlé vymeraná vzdialenosť od základne ku nádrži. Nakoniec prvé dve miesta obsadili hasiči z Hankoviec 17.04 Hankovce B a 17.46 Hankovce A. Tretie miesto Olšavce čas niečo cez 20 sekúnd.

Šarišský pohár – 17.8.03, Chmeľnica, okr. Stará Ľubovňa
Súťaže sa zúčastnili najlepšie družstvá z okresov Prešov, Sabinov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Svidník. Súťažilo sa na sklopné terče, hadice B(75) a C(52). V kategórii muži zví?azilo družstvo Hankovce časom 15.85 sekúnd, čo znamenalo vytvorenie nového rekordu Šarišského pohára a zároveň východoslovenského rekordu. 2. miesto muži VAP Prešov – 16.51 sekúnd, 3. miesto Uzovské Pekľany – 16.57 sekúnd. Kategóriu dorastenci vyhrali rovnako Hankovčania časom 17,46 sekúnd. Prekonali tak svoj rekord z minulého roku (18.08s)

Olšavce 10.8.03
Zúčastnených 18 družstiev, súťaž na 2B(75) a 4C(52), základňa drevená, povrch ku terčom trávnatý, časomiera elektronická so štartom na fotobunku. Vyhralo družstvo Hankoviec časom 17.53 sekúnd.

Lipany 2003 – výsledky!

Víťaz – Kategória
muži – Sobotište
ženy – Senica
dorastenci – Dlhé stráže
dorastenky – Bystré

Pohárová súťaž Zlaté, 27.7.2003
Hasiči z Hankovciec si zo Zlatého odniesli Zlato! Zaslúžené prvenstvo s dosiahnutým časom 16.95s bolo takým drobným náplastom na nevydarené krajské kolo v Humennom. Celkovo sa na súťaži zišlo 12 družstiev a odohrala sa v príjemnom prostredí na miestnom ihrisku. Povrch trávnatý – mierne z kopca, stopky ručné, systém rozhadzovania 2B(75) a 4C(52). Naším najväčším papierovým súperom boli hasiči z Hniezdneho (okr. Stará Ľubovňa), ktorí nakoniec obsadili 3. miesto. Na druhom mieste skončil DHZ Olšavce s časom niečo cez 20 sekúnd. Najbližšia súťaž bude 10. augusta v Olšavciach a tiež v Hniezdnom. Všetci ste srdečne pozvaní!

Krajské kolo PP DHZ, Humenné 12. júl 2003
Pre DHZ Hankovce to bola prvá súťaž na úrovni celého Prešovského kraja a výsledok tomu zodpovedal. V konečnom hodnotení to bolo 5. miesto pre dorastencov Hankovce. Samotná súťaž prebiehala s patričným omeškaním či už na štafetách, alebo na útoku s vodou. Organizácia bola na veľmi slabej úrovni. Kompletné výsledky z krajského kola tu budú na budúci týždeň. Zatiaľ len v skratke: Kategoria muži 1. miesto Lesíček. Štafeta niečo cez 71 sekúnd a útok s vodou 18.8 sekúnd.

Pohárová súťaž Hankovce 03.07.2003
A ešte pár slov k samotnému priebehu súťaže. Všetko sa to začalo okolo 12.30, keď sa objavilo prvé hasičské auto s nedočkavými hasičmi z N. Mirošova, z okresu Svidník. Postupne začali prichádza? ďalšie družstvá, vyplatili štartovné a súťaž sa mohla začať. Po prvý krát v okrese Bardejov sa štartovalo pomocou fotobuniek. Musím uznať, že je to oveľa spravodlivejšie ako štartovacia pištoľ, kde môže štartujúci rozhodca predsa len o niečo zvýhodniť niektoré z družstiev. (uliaté štarty) Fotobunka teda fungovala spoľahlivo. Ináč to bolo v prípade časomiery. Už prvé časy dali vedieť, že niečo nie je v poriadku. Po ukončení útoku hasičov z Becherova sa na displayi zobrazil čas niečo cez 15.5 sekúnd. Nasledovali ďalšie družstvá a časy boli tiež na veľmi dobrej úrovni. Neskôr sa ukázalo, že časomiera z času uberá asi 1.5 sekúnd pri 15 sekundách. Bolo to na škodu celej súťaže, pretože všetky časy boli skreslené. O zlom konečnom poradí tu ale nemožno rozprávať, pretože všetky zúčastnené družstvá použili rovnakú časomieru. Navyše všetky útoky boli merané aj ručne. V závere prvého kola útokov sa ešte vyskytol problém s nedostatkom vody, ktorý bol asi za pol hodiny vyriešený. Utvoril sa tak čas aspoň na jednu sú?až a síce držanie PS 12 dvomi mužmi na čas. Zvíťazili hasiči zo Šarišského Štiavnika časom 160 sekúnd. Po skončení útokov zahrnutých do pohárovej sú?aže sa konali ďalšie dva útoky v rámci okresnej hasičskej ligy.

Sezóna 2003 bola zahájená úspešne
a svoju históriu začala písať 18. mája na okrskovej súťaži v Lukavici. Odchádzali sme nadmieru spokojní. Veď ako by nie. Hasiči Hankovce vyhrali všetko, čo sa vyhrať dalo. V kategórii muži DHZ Hankovce

– najlepšia štafeta
– najlepší útok.

V kategórii dorast DHZ Hankovce pož. útok v rekordnom čase 17.8 s a tiež najlepšia štafeta.
Pohárová súťaž In Memoriam 1. miesto DHZ Hankovce.
Súťaž prebiehala za teplého počasia. V krátkosti by sa to dalo zhrnúť do niekoľkých bodov.
1. Nekvalifikovanosť rozhodcov – podobne ako na väčšine okrskových súťaží, ani tu tomu nebolo inak. Napr. ponechanie uliateho štartu a jeho následná penalizácia trestnými sekundami, (nakoniec sa útok opakoval), nerovný meter na všetkých pri príprave náradia na štafete, zlí časomerači (zapísaný čas až o 10 sekúnd odlišný od skutočného), pri teoretickej časti za jednu chybnú odpoveď 5 trestných sekúnd (nakoniec to vyriešil písomný protest)
2. Organizátorské chyby – nádrž na vodu vysoká viac ako 1m (podľa pravidiel max. 80 cm), trať na štafetu kratšia cca o 15 m3.

A nakoniec aspoň jedno kladné hodnotenie – veľa pekných dievčat (fanyniek)V konečnom hodnotení to bola priemerná súťaž, bez väčších nepríjemností a konfliktov. Dôležité je, že sme postúpili na okresnú súťaž a môžme sa tak popasovať s naším najväčším súperom v okrese, DHZ Becherov, o postup na krajské kolo PP DHZ.

SEZÓNA 2004 v skratke

Výročné valné zhromaždenie, 28.12.2004
V utorok 28.12.04, sa o 17.00 uskutočnilo VVZ DHZ Hankovce. Okrem 22 prítomných členov sa schôdze zúčastnili starosta obce Tomáš Dvorský, delegát Slavomír Havír – člen snemu DPO SR a zároveň starosta obce Olšavce, Alojz Straka – riaditeľ, podpredseda OV DPO v Bardejove a Tomáš Novotný, člen predsedníctva OV DPO v Bardejove. Okrem tradičných záležitostí ako sú čítanie Správy o činnosti, schlálenie plánu úloh na rok 2005 a správy o finančnom hospodarení pán Slavomír Havír navrhol systém spolupráce susedných DHZ v prípade požiaru. Pán Straka vyzdvihol prácu nášho DHZ aj na úrovni okresu a poďakoval za vzornú reprezentáciu. Pán Novotný informoval o požiarovosti v okrese za uplynulý rok a spolu s p. Strakom udelili medailu so stužkou za vernosť (10 rokov v DPO) Marekovi Hviščovi a Marošovi Hudákovi, tiež blahoprajný list k 30. narodeninám Ľuboslavovi Baňasovi, Stanislavovi Dančišakovi a Mariánovi Jurkaninovi. Veľkou poctou pre celý DHZ bolo, keď pán Straka odovzdal predsedovi Imrichovi Vargovčíkovi medailu za zásluhy so stužkou pre DHZ HANKOVCE, no a nakoniec aj pamätný list pri príležitosti 110. výročia prvej písomnej zmienky o hasičských jednotkách a funkcionárov bývalej Šarišskej župy. Po jednohlasnom schválení uznesenia a skončení officiálnej časti VVZ, nechýbal kvalitný srnčí guláš a tiež premietanie DVD z predošlej sezóny, ktoré spracoval a pripravil Kamil Baňas. Ďakujeme všetkým členom, ktorý sa podieľali na príprave VVZ, zvlášť Miroslavovi Havírovi, Marianovi Balocovi a Marianovi Jurkaninovi.

Okresné kolo preteku mladých, 10.12.2004, Bardejov
V piatok 10.12.2004 sa v Bardejovskej športovej hale uskutočnilo okresné kolo preteku mladých hasičov. Spolu sa súťaže zúčastnilo 36 družstiev. Súťažilo sa v disciplínach: štafeta dvojíc, uzlová štafeta a štafeta 5×35 m. V kategórii dievčat si najlepšie počínali mladé hasičky z Becherova. Skupinu chlapcov vyhrali Raslavice pred Janovcami a mladými hasičmi z Hankoviec. Druhé, naše mladšie družstvo, ktoré sa zúčastnilo tejto, súťaže skončilo na peknom 10. mieste.

Pohár starostu obce Bystré, 26.9.2004
Posledná súťaž z pohľadu DHZ Hankovce, sa konala v okrese Vranov nad Topľou v obci Bystré. Za účasti 10. družstiev sme získali prvenstvo časom 15.00 sekúnd z prvého kola. V druhom kole dosiahnutý čas 15.40 sekúnd len potvrdil, že na záver sezóny forma naozaj graduje. Len škoda, že to neprišlo o deň skôr. 2. miesto Křižik Prešov 18.83 sekúd, 3. miesto Staré 18.8x s.

Finále Východoslovenskej ligy Krompachy, 25.9.2004
Asi najočakávanejšia súťaž v roku sa konala v okrese Spišská Nová Ves v Krompacoch. Bol to už tretí ročník súťaže, na ktorej sa žúčastňujú najlepšie 3 družstvá z jednotlivých okresných líg Východného Slovenska. Celkovo sa zúčastnilo 6 družstiev žien a 20 družstiev mužov. Najlepšie si počínali hasiči z DHZ Prešov a vyhrali časom 16.53 sekúnd pred hasičmi z Hankoviec 16.55 sekúnd a mužmi z DHZ Spišská Sobota 16.62 s. Z výsledkov je jasné, že to bola naozaj vyrovnaná súťaž, v ktorej opäť rozhodlo, že vyhrá ten, kto urobí menej chýb. Kompletné výsledky môžete nájsť na stránke DPO PREŠOV Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší, už 4. ročník tejto prestížnej súťaže.

Pohárová súťaž Olšavce, 22.8.2004
Súťaž sme absolvovali s požičaným strojom a v nekompletnej zostave. DHZ Hankovce 2. miesto, čas 17,87 s. Počas súťaže a po nej organizátori pripravili pre súťažiacich členov množstvo doprovodných súťaží, ktoré boli určite spestrením, len to počasie neprialo. Kompletné výsledky z tejto súťaže si môžete pozrieť na stránke DHZ Vyšná Voľa

Pohárová súťaž Zlaté a Svidník, 8.8.2004
8.8 2004 sa DHZ Hankovce zúčastnil dvoch pohárových súťaží. V Zlatom obsadili 1. miesto časom 17.56 s. Súťaž sa konala v peknom prostredí miestného futbalového ihriska. Za zmienku stoji, že dorastenci DHZ Hankovce, kde najstarší člen má 16 a najmladší 13 rokov, obsadili 3. miesto časom 20.00 sekúnd. Ďalšou súťažou v ten istý deň bola súťaž o pohár primátora mesta Svídník. Vyhrali sme ju časom 17,50 sekúnd. Trať v celku dobre pripravená, povrch – asfalt, nábeh ku základni 5 m, časomiera elektronická. Po súťaži nasledovalo priateľské posedenie s členmi DHZ Svidník, za čo im touto cestou ďakujme.

Pohár starostu obce a putovný pohár DHZ Hankovce, 11. júl 2004
Povrch trate: trávnatý
Základňa: drevené podlažky potiahnuté kobercom až k nádrži
Časomiera: elektronická
Terče: sklopné
Hadice: 2B75 a 4C52
Na súťaži sa zúčastnilo 14 družstiev zo štyroch okresov Východného Slovenska a družstvá mužov a žien z Poľska. Otvorenie súťaže približne o 13.30. Nasledovalo vyžrebovanie poradia, porada veliteľov a rozhodcov a mohli začať prvné útoky. Jednotku si vyžrebovali hasiči z Becherova, čerství víťazi okresnej pohárovej súťaže v Bardejove. Ich výsledný čas 16.24 sekúnd pre mnohé družstvá znamenal neprekonateľnú hranicu. Nasledovali ďalšie útoky, no pod hranicu 17 sekúnd sa v prvom kole dostalo iba domáce družstvo HANKOVCE časom 16.79 s. Nasledovala asi polhodinová prestávka, počas ktorej prebiehala súťaž v držaní PS 12 dvomi mužmi na čas. Zvíťazili hasiči z Poľskej republiky časom 2 min a 9 sekúnd. Počasie prialo, mohli sa teda začať druhé pokusy. Pekný pokus predviedli dorastenci Hankovce, ktorí si časom 20.54 vytvorili nový osobný rekord. Ja len pripomeniem, že najstarší člen má 16 rokov a najmladší 13. Nakoniec im to stačilo na pekné 6. miesto. Najlepší čas v druhom kole dosiahlo družstvo DHZ HANKOVCE časom 15.60 s a zabezpečili si tak 1. miesto. Celá súťaž sa konala pred zrakmi asi 300 divákov. Svojou návštevou nás poctil tiež prezident DPO SR JUDr. Jozef Minárik, ktorý odovzdal medailu a udelil vyznamenanie starostovi obce Hankovce, Tomášovi Dvorskému. Celá súťaž bola zaznamenaná digitálne (foto + video) a zábery budú dostupné na VHS páskach a DVD nosičoch. Prípadným záujemcom o záznam nákup radi sprostredkujeme. Kompletné výsledky z tejto súťaže si môžete stiahnúť vo formáte xls. Súťaž bola zároveň prvým kolom okresnej hasičskej ligy.

Okresná pohárová súťaž, 04. júl. 2004, Bardejov
O 9.00 sa v areáli futbalového štadióna v Bardejove zišli najlepšie hasičské družstvá z okresu Bardejov, aby si zmerali sily v dvoch požiarnych útokoch. Povrch trate trávnatý, terče sklapacie, časomiera elektronická. Štart z dvoch základní, ktoré tvorili drevené podlažky. Nábeh 2 m, hadice B75 a C52. Prvenstvo z minulého roka obhajili hasiči z DHZ Becherov časom 17,01 s., 2. miesto DHZ Hankovce 17,74 s., 3. miesto Zlaté, čas cez 20 sekúnd. Prvé dve družstvá postúpili na Šarišský pohár, ktorý sa uskutoční 25. júla v obci Zborov, okres Bardejov. Kategóriu dorastenci vyhrali hasiči Richvald – čas 23,03 s, 2 miesto dorastenci Hankovce 23.08 s.

Pohárová súťaž Giraltovce, 27.6.04
Pri príležitosti 80. výročia založenia DHZ Giraltovce sa v miestnom parku konala pohárová súťaž o pohár primátora mesta. Súťažilo sa v príjemnom prostredí, nechýbalo občerstvenie a dobré ozvučenie. Zúčastnilo sa 9 družstiev mužov a jedno družstvo žien. Išlo sa podľa súťažného poriadku z roku 1995, 2B a 4C. Povrch trate trávnatý, časomiera elektronická, terče slopné, základňa drevená. Opäť možno vytknúť zle vymeranú trať, hlavne čo sa týka vzdialenosti od štartovacej čiary ku základni (cez 3m) a tiež od základne ku nádrži. Súťaž spestrili hasiči z Poľska v dobovom oblečení zo 17. storočia. Na Slovensku sa také niečo len tak nevidí. V kategórii muži zvíťazil DHZ Hankovce časom 16.70 sekúnd, pred hasičmi zo Šarišského Štiavníka 17.95 s. Kategóriu ženy samozrejme vyhrali ženy DHZ Svidník. Zasúťažili si aj deti v hre plameň, pri útoku na sucho.

Pohárová súťaž Trebišov, 26.6.04
Povrch trávnatý, základňa na štarte drevená, nábeh 5 metrov, terče mechanické – sklopné, časomiera – ručné stopky. Súťažilo sa podľa súťažného poriadku z roku 1995 a 1985, komu čo viac vyhovovalo. Hadice 2xB75 a 4xC52. Nádrž na vodu znova dosť malá, tažke sa nenaberalo ideálne. Hlavným naším súperom mali byť hasiči zo Starého, ktorým po prvom útoku zlyhal motor a súťaž sa pre nich skončila. Napokon sme zvíťazili (DHZ Hankovce) časom 16.00 s v druhom pokuse. Kategóriu žien vyhrali domáce hasičky z Trebišova. Aj keď štartovali ako jediné vo svojej kategórii, bolo vidieť, že sa oproti minulým rokom podstatne zlepšili. Súťaž prebehla bež zdržiavania a komplikácii. Pred vyhlásením výsledkov sa konala aj silová súťaž v preťahovaní lanom, vlastne hadicou (dve lana totiž nápor silákov nevydržali) B hadicu sa už nikomu nepodarilo roztrhnúť :-). Kompletné výsledky z tejto súťaže žiaľ nemám k dispozícii. A ešte pár fotiek…..

Pohárová súťaž Lužany, 30.05.2004
Súťaž sa konala v rámci okrskového kola. Štartovalo sa z dvoch základní. Povrch trávnatý, časomiera elektronickáso štartom na klaksón, terče sklápacie, základňa – drevené podlažky. Súťažilo sa podľa pravidiel z roku 1995. Prihliadnúc na to, že to bol 1. ročník, trať bola vcelku dobre pripravená. Vytknúť by sa dala zle vymeraná vzdialenosť štartovej čiary od základne (cez 3m) a tiež dvojnásobné zdržiavanie z dôvodu nedostatku vody. Umiestnenie na prvých troch miestach 1. Hankovce – 16.74 s, 2. Šarišský Štiavnik, 3. Kapišová.

Okrskové kolo 16.5.04, N. Voľa
Súťaž začala približne o 14.30, na miestnom ihrisku. Treba poznamenať, že nešlo o futbalové ihrisko a súťažilo sa v stiesnených podmienkach. Povrch trate trávnatý, aj keď po prvých útokoch by sa dal nazvať skôr bahenný. Súťažilo sa v troch kategóriach: muži, muži nad 35 rokov, dorast.
Štafetová trať typu cik-cak. Najlepší čas 86.5 s dosiahlo domáce družstvo. DHZ Hankovce 87.7 s. Nádrž na vodu o niečo menšia ako sme tu na východe zvyknutý. Väčším nedostatkom bola už jej výška, cca 1m. (pravidlá určujú 80 cm). Terče – plastové fľaše s vodou, stopky ručné. Základňa – blato. Na takom ťažkom povrchu útok najlepšie zvládlo družstvo z Hankoviec a časom 18.31 sekúnd zaslúžene zvíťazilo. Súťaž o putovný pohár zaslúžilých členov okrsku vyhrali taktiež hasiči z Hankoviec už tretí rok po sebe. Kompletné výsledky a tiež fotky tu budú v krátkom čase.(19.5.04)
Na okresnú pohárovú súťaž do Bardejova postúpujú víťazi jednotlivých okrskov a tiež víťazi okresu z minulého roka.

Okrskové kolo 09.5.04, Marhaň

mája 2004 sa v Bardejovskom okrese začali previerky pripravenosti DHZ. Na jednej, konkrétne v obci Marhaň som sa bol aj osobne pozrieť. Organizácia znova na slabej úrovni. Účasť družstiev minimálna. Z 15 družstiev sa na súťaži zúčastnilo iba 6. Takmer všetky družstvá (okrem Harhaja) išli na sanie. Treba pochváliť strojníkov, pretože všetky družstvá mali vodu pomerne rýchlo. Keďže to bola súťaž dvoch okrskov, na okresnú pohárovú súťaž postúpili: Harhaj, za okrsok Marhaň a Nemcovce za okrsok Kurima. Najlepší čas na útoku dosiahlo družstvo Harhaj, 35 sekúnd. Ďalšie previerky v Bardejovskom okrese sú naplánované na 16.5.2004. Všetkých fanúšikov hasičiny srdečne pozývam do Nižnej Vole, kde o 13.00 môžu prísť povzbudiť niektoré z družstiev okrsku Nižná Voľa. Mimo previerky prebehne aj súťaž o putovný pohár zaslúžilých členov okrsku.(10.5.04)