Milí  naši otcovia, starí otcovia, vážené mužské pokolenie.

Tretia júnová nedeľa sa pomaly, ale iste, začína udomácňovať v našich mysliach ako sviatok venovaný všetkým otcom. Deň otcov nie je taký známy ako Deň matiek. Ani sa toľko neoslavuje a neospevuje. Napriek tomu je veľmi dôležité si ho pripomínať. Asi väčšina z nás povie: „Ďalší americký sviatok!“ A tak trochu je to aj pravda.

Možno neviete, že tradícia Dňa otcov vznikla v štáte Washington, už v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov ako bol ten jej, ktorý bol veteránom občianskej vojny a po smrti manželky musel sám vychovávať šesť detí. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910 a v roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov .

a viete, KTO JE to OTEC?

* ten, kto bude pri nás vždy stáť, bez ohľadu na to, akú veľkú chybu spravíme…
* ten, kto nás podrží vždy, keď to budeme najviac potrebovať…
* ten, kto nám ponúkne objatie a ramená, keď sa budeme potrebovať vyplakať…
* ten, kto nám sľúbi, že pre neho budeme vždy jeho malým dieťatkom…
* ten, kto nás veľmi ľúbi a obetuje všetko preto, aby sme boli šťastní…
* a tiež je prvou láskou dcéry…

Každý človek potrebuje mať vo svojom živote určité istoty a zázemia, ktoré nám od detstva poskytuje láskavá náruč mamy ale aj vrúcne objatie otca. Keď to funguje tak ako má, je to pre dieťa obrovský bonus, ktorý ovplyvní celý jeho život. Preto ďakujme Bohu za otcov, ktorých nám daroval, aby nás naučili, že rozvíjať dary a talenty nás stojí aj nejakú námahu, lebo sú veci, ktoré v tomto živote nemôžu byť zadarmo, na ktorých musíme popracovať, aby sme mali dôstojné podmienky pre život. Ďakujme za každého dobrého otca, ktorí svoju silu používa na to, aby pomáhal, autoritu na to, aby motivoval, a múdrosť na to, aby viedol a chránil svoju rodinu. Vďaka za každého otca, ktorý sa nehanbí ani za svoje slzy a dokáže sa ospravedlniť, ak sa pomýli.

Na záver chcem všetkým otcom (mladším, starším, krstným aj duchovným), ktorí si toto pomenovanie zaslúžia, popriať, pevné zdravie a silu Ducha aby sa im darilo v deťoch nachádzať to najlepšie a vychovať z nich dobrých ľudí, predovšetkým svojou láskou, trpezlivosťou, humorom, oporou a mužským pohľadom na veci, pretože: Nie je ťažké stať sa otcom, ťažšie  je tým otcom byť.

láskou, trpezlivosťou, humorom, oporou a mužským pohľadom na veci, pretože: Nie je ťažké stať sa otcom, ťažšie  je tým otcom byť.